■ atlasové stuhy (saténové) jednolící - jednobarevné
■ atlasové stuhy (saténové) jednolící - s potiskem
První zmínky o výrobě stuh v Evropě pochází z 11. století z francouzského Saint-Étienne. U nás se stuhařství spolu s prýmkařstvím soustřeďovalo ve Šluknovském výběžku. Stuhy se vyrábí tkaním, pletením nebo lepením. Nejčastěji se vyrábí z příze z nekonečných vláken, z bavlny a z přírodního hedvábí. Asi čtvrtina stuh je s příměsí elastomerů.
Stuhy se rozdělují na tkané, řezané (laciné stuhy z široké tkaniny), lepené stuhy (na pevný podklad se lepí nitě). Podle vzhledu můžeme stuhy rozdělit na např.: paspulky (stuhy se zesíleným okrajem), lámové stuhy (s pokovovanými nitěmi), piketky (se zoubkovanými kraji), sametky (sametový povrch na lícní straně), dutinné stuhy, kobercové či záclonové stuhy. Ze stuh se pak dále vytváří mašle, které se skládají z uzlu, dvou motýlovitých smyček a dvou vyčnívajících konců.
Vedle stovek stuh, ať už taftových, stuh s potiskem nebo lurexových mašlí, jsme pro Vás připravili na našich specializovaných stánkách návod na artyčovou techniku, ať na vánoční koule, nebo třeba na velikonoční dekoraci. Při jejich zhotovení v plné míře využijete stužky, mašle a především saténové stuhy.