Zákaznická linka (+420) 553 677 969
Po - Ne: 8:00 - 20:00 Napište nám
UPOZORŇUJEME: Ve čtvrtek 28.10.2021 (státní svátek) bude OTEVŘENA pouze prodejna Stoklasa PRAHA-DEJVICE (9-13 hod.). Ostatní prodejny Stoklasa budou UZAVŘENY.
www.stoklasa.cz
Galanterie Stoklasa - velkoobchod
Průmyslová 13, 747 23 Bolatice
tel: 553 677 777, email: eshop@stoklasa.cz

Starostlivost o bižuterii

19.1.2010 | | Zhlédnuto: 3287x

...navlékne korálový náhrdelník či ze skleněných perel nebo zvolí stříbrnou soupravu s broušenými kameny.

150369_01_230150193_01_230

Pojmem bižuterie označujeme prakticky jakékoli drobné doplňky, které nemají užitnou hodnotu, ale lidé je už od pravěku nosí pro svou touhu zdobit se.  Prapůvod má bižuterie v ochranných amuletech, které při sobě mívali pravěcí lidé a bývaly ze dřeva, lastur, kamenů, zubů a kostí (a ano, i lebky nepřátel dávaly bojovníkovi sílu). Zatím nejstarší nálezy ozdob pocházejí z území starověkého Sumeru a Egypta. Dlouhé stovky let byly nejužívanějšími materiály sklo a kov (železo, měď, cín, bronz, stříbro), šlechta se krášlila zlatem se vsazenými drahými kameny. Pro ozdoby z drahých materiálů se postupně vžil termín  šperk.  Stačilo několik tisíc let a animální potřebu ochrany před zlými silami nahradila především touha zdobit se pro pocit vlastního půvabu a posílení sebejistoty.

150684_01_230150358_01_230

V dnešní době je sortiment bižuterie neuvěřitelně široký. V naší nabídce naleznete elegantní štrasové šperky, bižuterii z přírodních materiálů i kovu a skla. Stejně bohatá je nabídka bižuterních komponentů a korálků i pro činorodé, kteří si tvoří vlastní bižuterii.

Jak o bižuterii pečovat

Ale víme, jak o bižuterii pečovat, jak se o ni správně starat, aby nás krášlila co nejdéle? V prvé řadě si musíme ujasnit to nejpodstatnější: bižuterie je ozdoba, nikoli užitná věc (na niž máme přece jen jiné nároky). Prakticky každý povrch (včetně zlata a stříbra) reaguje s okolním prostředím, pokud tedy chceme, aby nám bižuterie vydržela co nejdéle, dodržujeme při jejím nošení základní pravidlo – bižuterii navlékáme jako poslední a sundáváme jako první.

 

K poškození bižuterie dochází nejčastěji působením těchto faktorů:

  1. Mechanické působení – roztržení, natažení či pokřivení, například při sportu, zatržením o výčnělek, bižuterii z textilií můžeme přeříznout, pozor při česání vlasů... Do této kategorie můžeme zařadit i poškození otěrem při jednorázovém dlouhodobém namáhání, viz například kovový náramek, kterým třeme o stůl při psaní na počítači.
  2. Chemické působení (především se to týká kovových a plastových částí) – veškeré kosmetické pleťové a vlasové prostředky, agresivní pot, v žádném případě s bižuterií  nenavštěvujte kadeřníka (permanentní styling – původně trvalá – má  bohužel  trvalý vliv i na bižuterii).
  3. Fyzikální vlivy – máme na mysli světlo, prach, vlhko, vodu nebo intenzivní horko (např. sauna). Většina kovových částí bižuterie je galvanována a zejména na stříbrnou galvaniku má světlo ničivý vliv.  Některé komponenty (například drát) bývají lakovány, a pokud se na nich dlouhodobě usazuje prach, jejich povrch zmatní, naruší se a časem může korodovat.

Z výše uvedeného výčtu si zapamatujme toto – bižuterii nevystavujeme popsaným vlivům nebo se jejich účinek snažíme alespoň minimalizovat. Se šperky nesportujeme, nenavštěvujeme s nimi kadeřníka, kosmetické a vlasové prostředky nanášíme jako první. Samozřejmě bižuterii odkládáme před všemi procedurami, kdy by přišla do kontaktu s vlhkem.

Jak bižuterii uchovávat?

V ideálním případě ve tmě a omezme všechny vlivy na minimum.  Praxí se velmi osvědčily různé typy stojanů, které ale nepostavíme na přímé světlo, spíše je umístíme do tmavšího místa. Ideální jsou šperkovnice. Šperky a bižuterii uchrání před světlem i prachem, a ještě v nich budeme mít pořádek.

150064_02_230150360_01_230

TIP PRO VÁS!

Tisíce let zdobí dívky a dámy skleněná bižuterie, která v dnešní době nabyla mnoha podob.  Projděte si naši nabídku šperků z broušených korálků a sami posuďte jejich půvab.

Jak bižuterii vyčistit?

Především jemně. Základní prevencí je dodržovat výše popsaná pravidla při nošení a ukládání. Šperky a bižuterii jemně zbavíte prachu a potu měkkým hadříkem (výborný je flanel). A nám se nejvíce osvědčil nejměkčí typ zubního kartáčku (soft), který vyčistí i špatně dostupná místa bez použití chemikálií.

Diskuze:

Vkládat příspěvky mohou jen přihlášení uživatelé.
karty karty karty PayU
Facebook Youtube Pinterest Instagram
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

© Stoklasa textilní galanterie s.r.o. 2021.
K dosažení potřebné funkcionality tento web používá cookies. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte. Více informací. Rozumím