Zákaznická linka (+420) 228 229 395
Po - Ne: 8:00 - 20:00 Napište nám
www.stoklasa.cz
Galanterie Stoklasa - velkoobchod
Průmyslová 13, 747 23 Bolatice
tel: 228 229 395, email: eshop@stoklasa.cz

Plstěné tvoření

3.10.2019 | Silvie Smějová | Zhlédnuto: 6943x
Nahlédněte s námi do světa plstění. Jedná se o naprosto úžasnou techniku, kterou si zamilujete. Představíme druhy plstění a nabídneme spoustu inspirací.

 

 

Základem pro plstění je ovčí rouno. Používá se na výrobu plstěných figurek a bižuterie. Dalším materiálem je látková dekorativní plsť, kterou můžete využít při scrapbookingu, ale i na výrobu broží a přání. Díky schopnosti výborně přijímat barvu, je rouno nesmírně populární i při výrobě obrazů a tapisérií.

 

 

  

  

 

Principem plstění (neboli filcování) je „zacuchání“ vláken vlny do sebe buď mechanicky (tlakem, třením, plstící jehlou) nebo pomocí teplé vody a mýdla. 

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

 

DRUHY PLSTĚNÍ

 

1) MOKRÉ PLSTĚNÍ

Metoda mokrého plstění spočívá v máčení vlny (nejlépe střídavě v horké a studené vodě), mydlení a jejím tření rukama. Voda, vyšší teplota, zásadité prostředí a tření napomáhají otevření povrchu vláken - ty se mezi sebou propletou a propojí.

RADA!

Objeví-li se „prasklina“ a kulička se rozpadá, znovu si namydlíme ruce a prasklinu zahladíme. Pokud to nepomůže, obalíme kuličku tenkou vrstvou rouna a zamydlíme.

POZOR!

Vlnu z česanců zásadně vytahujeme, odtrháváme, nikdy ji nestříháme nůžkami! Ustřižené konce se třepí a nezaplstily by se.

 

2) SUCHÉ PLSTĚNÍ

Při suchém plstění se vlákna vlny proplétají a zpevňují speciální jehlou. Ta má na sobě drobné zářezy, které zachycují jednotlivá vlákna. Jehlou lze vytvářet velkou škálu výrobků. Jednoduché brože, obrázky, postavičky i realistické modely zvířat.

RADA!

Jehlu držíme podobně jako tužku, ukazováček opíráme o horní zahnutý konec. Pícháme proti podložce, důležité je vytahovat jehlu pod stejným úhlem, v jakém byl vedený vpich, jinak se ohne a zlomí.

 

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

 

TIPY PRO VÁS

Každá fotografie ukrývá více informací, stačí na ni jen kliknout.

 

    

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

 

 

Velmi populární využití filcu je při výrobě Quiet book. Jedná se o šitou knihu plnou nápadů, zábavy a her pro děti. Různými druhy zábavných aktivit cvičí dětem jemnou motoriku, trpělivost a hlavně zručnost. Vyrobit ji lze na míru podle zájmů konkrétního dítěte. Jednotlivé části můžete vystřihnout z filcových plátků nebo použít již hotové filcové části - písmena, čísla, květinky, sluníčka, trávy, čtyřlístky a další.

 

 

  

        

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

 

FOTONÁVOD PRO VÁS

na výrobu Šité knihy

(pro celý návod klikněte na fotografii)

Diskuze:

Vkládat příspěvky mohou jen přihlášení uživatelé.
karty karty karty PayU Google Pay, Apple Pay
Facebook Youtube Pinterest Instagram
© Stoklasa textilní galanterie s.r.o. 2024.