Zákaznická linka (+420) 553 677 969
Po - Ne: 8:00 - 20:00 Napište nám
www.stoklasa.cz
Galanterie Stoklasa - velkoobchod
Průmyslová 13, 747 23 Bolatice
tel: 553 677 777, email: eshop@stoklasa.cz

Jak na bižuterní drát

12.11.2013 | | Zhlédnuto: 8179x
Dráteníci, co putovali po zemích Rakouska-Uherska a hospodyňkám drátovali nakřáplé hrnce, pravděpodobně netušili, že za dvě stě let onen „obyčejný“ drát okouzlí výtvarníky po celém světě.


Jak na bižuterní drát
Díky své tvárnosti nabízí drát neuvěřitelné možnosti.   Lze z něj vytvořit solitérní objekty  nebo se používá jako podpůrná konstrukce, na niž se nanáší jiný materiál. Ovšem nejrozsáhlejší  využití drátu najdeme ve šperkařství.  Drát se pájí, háčkuje, omotává jeden o druhý (wire wrapping), používá se ke ketlování i drátování nejrůznějších přívěsků.   Oplétají se jím kameny a za vyšší dívčí je považována práce s hypoalergenní chirugickou ocelí.

 

Druhy drátů

Obyčejný železný drát nebo drát pozinkovaný použijete všude tam, kde drát nepřijde do kontaktu s pokožkou. Tedy na drátovaná svítidla, svícny či výtvarné sochy.

Ve výrobě šperků se v zásadě používají tři typy drátu:

  • měděný, který se dále může galvanizovat, čímž vznikají další barvy a lakovat
  • chirurgická ocel, ta je sice hypoalergenní, ale také velmi houževnatá a nedoporučujeme vám s ní začínat, pokud s wire wrappingem teprve koketujete
  • stříbrný drátek, vzhledem k užitným vlastnostem (měkký, reaguje se světlem, a ta cena...) šperkaři dávají přednost spíše chirurgické oceli

Specifickým druhem drátu je ještě paměťový drát, který je stočen do spirál a používá se výhradně pro náramky či náhrdelníky, u nichž počítáte s tím, že prostě jiný než kulatý tvar nezaujmou.   Viz náš návod, jak pracovat s paměťovým drátem.

Jak na bižuterní drát

Pro výrobu prakticky jakékoli bižuterie doporučujeme určitě měděný drát, ať už jen lakovaný nebo se stříbrnou či zlatou galvanizací. Drát s měděným jádrem je k dispozici od průměru 0,18 mm až po milimetrové dráty, které jsou vhodné jako základní kostra, jež je následně vyplétána tenčím drátkem.

 

Jak na bižuterní drát

Pokud s drátem začínáte a chcete si vyzkoušet na obrázku uvedený spirálkový vánoční stromeček, zkuste hliníkový drát, i se silnějšími průměry se s hliníkem velmi dobře pracuje, je lakován do nejrůznějších barev a zvládnou jej ohýbat i malé děti. Často se s hliníkovým drátem potkáte ve floristice.   V nabídce e-shopu stoklasa naleznete více průměrů, a dokonce i kroucený drát ve více barvách, s nímž bude stromeček vypadat ještě lépe.

 

Návody na drátování, ketlování i háčkování s drátem

Nabídka naší Stoklasa textilní galanterie se soustřeďuje především na široce používané měděné dráty. Jak s nimi pracovat? Průměry drátu 0,18 mm a 0,3 mm používejte na háčkování.  Náš bižuterní drát je dostatečně měkký, aby se s ním dobře pracovalo.  Na webu koralky.stoklasa.cz nalezenete návod, jak si přesně takové háčkované náušnice z drátu vyrobit.

Jak na bižuterní drát - háčkované náušnice

Drát o průměru 0,8 mm využijte místo ketlovacích jehel na ketlování, tedy pro tvorbu těch nejběžnějších náhrdelníků a náušnic. Návod, jak ketlovat, pro vás samozřejmě máme také.

 

Návod na drátovaný přívěsek

Návod na náušnice s drátěnou spirálkou

Návod na klarisky

Ještě silnější drát o tloušťce jeden milimetr byl použit při výrobě prstýnku (návod na klarisky), gizmo spirály  a drátovaného přívěsku. Ke všem návodům se dostanete po kliknutí na obrázek.

 

Inspirujte se ve světě dráteníků

Na pomezí drátování, prostého omotávání silnějšího drátku slabším a techniky šité krajky stojí nepřeberná škála šperků.  Vybrali jsme pro vás několik inspirací, jak lze něco tak jednoduchého, jako je drát, přetvořit ve výtvarná díla, nad nimiž se tají dech.

Jak na bižuterní drát

Jak na bižuterní drát

Jak na bižuterní drát

 

Kam dál

Nabídka bižuterních drátů v e-shopu

Přehled návodů na drátování

Přehled návodů jak ketlovat

 

 

Zdroje fotografií:

koralky.stoklasa.cz

Sabina G. na Flickru

Caroline Fung

Beadsmagic

Kai na Deviantartu

Diskuze:

20.01.2014 Ladislav Šlechta: Člověk se má vždy čemu přiučit a Vaše nabídka k tomu přímo vybízí. Dík. www.dratenik.vyrobce.cz
Vkládat příspěvky mohou jen přihlášení uživatelé.
karty karty karty PayU
Facebook Youtube Pinterest Instagram
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

© Stoklasa textilní galanterie s.r.o. 2022.