Zákaznická linka (+420) 228 229 395
Po - Ne: 8:00 - 20:00 Napište nám
www.stoklasa.cz
Galanterie Stoklasa - velkoobchod
Průmyslová 13, 747 23 Bolatice
tel: 228 229 395, email: eshop@stoklasa.cz

3 senzační kreativní techniky

23.3.2015 | Lucie Zmijová | Zhlédnuto: 4540x
Některé jsou zcela nové, jiné znovu objevené. Dovolte nám představit Scrapbooking, Quilling a Plstění. Zvládnou je dospělí i děti. Nakoukněte a nechejte se inspirovat k vlastní tvorbě.

1. Scrapbooking

Co to je?

- Výtvarná technika, která se využívá především při práci s papírem. Je to velmi kreativní činnost, která osloví každou věkovou kategorii. Scrap znamená výstřižek. Scrapbook je vlastně album fotografií. Ale ne ledajaké album. Cílem této techniky je vytvořit nejen dokument ze života našich dětí nebo naší rodiny, ale malé umělecké dílo, k němuž se budeme s láskou vracet. Nejlépe, když do něj budou s láskou nahlížet i další generace, které přijdou po nás.

Co vznikne?

- Cokoliv, co si jen dokážete představit. Technika se neomezuje pouze na alba, krásná jsou i originální přání pro jakoukoliv příležitost, dopisy, jmenovky nebo cedulky. Můžete vytvořit vlastní ilustrované knížky nebo třeba abecedník na recepty.

Co budu potřebovat?

- Zde se fantazii meze nekladou. Základem zůstává papír na který se lepí vhodné doplňky. Ty jsou všude kolem nás - dřevěné, papírové nebo sušené dekorace jako jsou květiny, listy, různé stuhy a stužky, ozdobné kamínky, flitry, knoflíky apod. Zkrátka samé drobnosti. Stačí se pozorně dívat kolem sebe. Pomocí razidel, razítek, šablon, barev, tiskátek, dekorativních vroubkovaných nůžek, ozdobíte čtvrtky papíru různých rozměrů a potisků a vytvoříte tak vlastní originály. Začátečníků doporučujeme pořídit si kreativní sadu, ve které je vše potřebné pohromadě.

Sada album a doplňky Skládanka 3D květiny Sada fotorámeček a doplňky
Raznice na papír
Samolepící páska krajka
Plastové srdce s puntíky

______________________________________________________________________________________________

2. Quilling

Co to je?

- Quilling nebo také papírový filigrán je výtvarná technika využívající proužků papíru, které jsou stáčeny a formovány do požadovaného tvaru. Ve výsledku může díky správné kompozici jednotlivých tvarů vzniknout jedinečný a originální obrazec.

Co vznikne?

- Zdobená přání, rámečky fotografií, papírové závěsy a dekorace, obrazy, šperky apod.

Co budu potřebovat?

- papírové proužky papíru, nůžky, lepidlo, podkladový papír, pomůcky na stáčení v podobě různě silných kulatých kolíčků.

Řezací oboustranná podložka Papírové proužky na quilling Řezák s náhradními čepelemi

_______________________________________________________________________________________________

3. Plstění neboli filcování

Co to je?

- Technika, která využívá zajímavé vlastnosti surové vlny. Když se vlna navlhčí a začne se mechanicky namáhat - třít nebo projde prudkou teplotní změnou, zplstí. Hovoříme o plstění mokrém. Vlákna se přitom pevně propletou a z velkého načechraného chomáčku se stane malá hutná placka. Plstění za studena vzniká čistě mechanickou cestou, kdy se speciální jehlou opakovaně píchá do chomáčku vlny a jednotlivá vlákna se tak do sebe zaplétají. Touto cestou vznikají trojrozměrné objekty.

- Co vznikne?

- Variant této techniky je mnoho. Vznikají předměty jako jsou šperky z kuliček (jsou hmotnostně velmi lehké), brože, tašky, klobouky, šály, různé obaly, přebaly na knihy, hračky apod.


- Co budu potřebovat?

- Plstění za mokra - hrubší vlnu, mýdlo, vodu, igelit na podložení práce, starou záclonu.

- Plstění za studena

1 - vypichovací technika - jemnější vlnu, plstící jehlu (tyto jehly mají drobné zářezy, díky kterým se vlna při průchodu jehlou za ně zachycuje) a molitanovou podložku. Jehla je křehká, proto je potřeba mít podložku z měkkého molitanu, jinak by se jehla zlomila.

2 - motaná technika - chlupatý drátek, jemnou merino vlnu, jehlu, nit, popřípadě kleště.

3 - šití nebo lepení - pláty plsti, vyšívací bavlnky, jehlu, nůžky, lepidlo, samolepící oči, knoflíky apod.

 

Ukázka mokrého plstění:

Ovčí rouno 20 g česané Olivovové mýdlo na plstění Přírodní ovčí rouno 20 g mykané

 

Ukázka suchého plstění:

Samolepící dekorativní plsť 20x30 cm
Melírované ovčí rouno 20 g česané Jehly na plstění sada 3 velikostí

 

Co mají všechny 3 techniky společné?

Umožní Vám hluboký relax a odpočinek od starostí všedního dne, potrénují Vaše tvůrčí schopnosti a v neposlední řadě Vám pod rukama vznikne malé dílo, ze kterého se budete dlouhou dobu těšit a radovat.

Mnoho úspěchů při tvoření přeje Váš tým Stoklasa

Diskuze:

Vkládat příspěvky mohou jen přihlášení uživatelé.
karty karty karty PayU Google Pay, Apple Pay
Facebook Youtube Pinterest Instagram
© Stoklasa textilní galanterie s.r.o. 2024.