Zákaznická linka (+420) 228 229 395
Po - Ne: 8:00 - 20:00 Napište nám
Ve státní svátek 1. 5. 2024 budou OTEVŘENY pouze prodejny STOKLASA v obchodních centrech. Přehled prodejních dob zde >
www.stoklasa.cz
Galanterie Stoklasa - velkoobchod
Průmyslová 13, 747 23 Bolatice
tel: 228 229 395, email: eshop@stoklasa.cz

Škodí gumičky na výrobu náramků našemu zdraví?

20.9.2014 | Zuzana Roubíčková | Zhlédnuto: 6642x
Gumičky na výrobu nárámků se staly největším kreativním bestsellerem posledních let. Jakmile se objevily informace o možné škodlivosti gumiček, začaly se množit dotazy na jejich zdravotní nezávadnost.

Jak je to se škodlivostí gumiček na výrobu náramků?

Patří i vaše děti mezi ty, které propadly gumičkování? Pak se k vám pravděpodobně dostala také informace o škodlivosti některých gumiček používaných k pletení náramků, přívěsků či zvířátek. Informace o gumičkách obsahujících toxickéSada na výrobu náramků ftaláty přinesla v minulých týdnech zahraniční média. Následně znervózněla i značná část českých rodičů, jelikož po letošním boomu nezůstalo mnoho dětí bez gumičkového náramku. Množí se dotazy na to, jak poznat toxické gumičky a co jejich škodlivost způsobuje.

Vzhledem k tomu, že gumičky a stavy najdete i v naší nabídce, rozhodli jsme se vám prostřednictvím tohoto článku předat informace, jak to s těmi gumičkami nyní vlastně je.

Silikon vs. měkčené PVC

Gumičky používané k výrobě náramků by měly být vyrobeny ze silikonu. Pokud tomu tak opravdu je, gumičky ftaláty ani jiné škodlivé látky, jako jsou těžké kovy, neobsahují. Ani u silikonu nelze možný výskyt ftalátů úplně vyloučit, ale je to velmi nepravděpodobné. Proč? Silikon jednoduše ftaláty pro změkčení nepotřebuje. Problém nastává v situaci, kdy jsou gumičky vyrobeny z měkčeného PVC, které už nepovolené množství ftalátů obsahovat může.


Jak to vypadá s našimi gumičkami?

Co se námi nabízených gumiček, stavů a gumičkových sad týče, máme potvrzeno, že ftaláty ani těžké kovy neobsahují, neboť jsou opravdu Gumičky na výrobu náramkůvyrobeny ze silikonu, jak uvádíme. V tuto chvíli čekáme na další informace, které pro nás zpracovává česká firma, zabývající se zjišťováním toxických látek ve výrobcích. Během následujích týdnů budeme mít k dispozici protokol s výsledky měření našich gumiček.

Na konci srpna proběhlo první základní měření sad gumiček loom bands, stejně tak i háčků a stavů. Sdružení Arnika testovalo mnoho druhů sad dostupných na českém trhu. Měření neprokázalo u žádné z těchto sad vysoké koncentrace těžkých kovů ani přítomnost měkčeného PVC. Všechny doposud testované gumičky jsou vyrobeny ze silikonu a ftaláty neobsahují. Pouze u podobného sortimentu, zaplétacích špaget, bylo zjištěno, že jsou vyrobeny z měkčeného PVC, a budou dodatečně testovány na přítomnost ftalátů. Tyto špagety ale v naší nabídce nejsou.

Máte pochybnosti? Nechte si své gumičky otestovat.

Chcete mít jistotu, že zrovna vaše gumičky neobsahují zdraví poškozující látky? Sdružení Arnika umožňuje majitelům gumičkových sad nechat si je otestovat rentgenovým chromatografem na přítomnost PVC a tedy i případných toxickýchGumičky na výrobu náramků látek. Termíny a místa testování uveřejňuje sdružení na svém webu. Pomocí přístroje zjistíte, zda jsou vaše gumičky vyrobeny z měkčeného PVC, přístroj však neukazuje přítomnost ftalátů. Jestliže vyjdou vaše gumičky z testování na přítomnost měkčeného PVC s čistým štítem, je pravděpodobnost výskytu toxických ftalátů naprosto minimální.

Obavy ze škodlivosti gumiček mírní i Česká obchodní inspekce. Ta zatím nemá žádné informace, které by vedly k podezření, že by se gumičky s nadlimitním množstvím ftalátů objevily na českém trhu.

Co jsou ftaláty?

Často se hovoří o škodlivosti ftalátů, ale už ne tolik, čím škodí a jak se tyto látky dostanou do lidského organismu. Ftaláty se přenášejí do krve přímým kontaktem se sliznicí, vdechováním a prostřednictvím potravy. Nebezpečné mohou být zejména pro těhotné a kojící ženy či děti. Ohrožují funkce ledvin a jater, zvyšují riziko vzniku alergie i astmatu. Mohou být také rakovinotvorné a u mužů narušují plodnost. Nejvíce rozšířeným fatlátem je DEHP. Ten je považován za reprodukčně a vývojově toxickou látku. Mezi další nebezpečné ftaláty patří ty, které jsou známé pod zkratkami DINP, DNOP, DODP, BBP a DBP. Ftaláty se používají ke změkčování plastů. Jejich nadlimitní použití je zakázáno při výrobě hraček či potřeb pro děti.

Více informací o dosavadním měření: http://arnika.org/mereni-zatim-neodhalila-zadne-sady-gumicek-loom-bands-s-nadlimitnim-mnozstvim-tezkych-kovu-anebo-z-pvc

 

6. 10. 2014 - aktualizace článku:

Již pro vás máme protokol s výsledky analýzy našich gumiček. Najdete ho zde.

Diskuze:

Vkládat příspěvky mohou jen přihlášení uživatelé.
karty karty karty PayU
Facebook Youtube Pinterest Instagram
© Stoklasa textilní galanterie s.r.o. 2024.