Zákaznická linka (+420) 228 229 395
Po - Ne: 8:00 - 20:00 Napište nám
www.stoklasa.cz
Galanterie Stoklasa - velkoobchod
Průmyslová 13, 747 23 Bolatice
tel: 228 229 395, email: eshop@stoklasa.cz

Jak na plstění

8.10.2013 | | Zhlédnuto: 13291x
Každý, kdo alespoň jednou píchal jehlou do malého chuchvalce rouna, bude souhlasit s tvrzením, že plstění je nekonečně příjemná práce.

Jen si tak bodáte plstící jehlou do kousku ovčího rouna a pod rukama vám vzniká víla, kulička, zvířátko či originální brož.

 

Ovčí rouno

 

Ovčí vlna je jeden z nejsympatičtějších obnovitelných zdrojů, který lidé využívají již od pravěku.   Zpracovává se dvěma způsoby  - předením nebo plstěním.  Z upředené nitě se následně tkají látky a šijí oděvy té nejvyšší kvality a užitných vlastností. Své místo má ovčí vlna i ve stavebnictví jako izolační materiál.

Vedle soukenictví se ale ovčí vlákno zpracovává také technikou valchování neboli plstěním.  Valchovaly se především čepice, rukavice a ponožky.  Plstění umožňují výjimečné vlastnosti vlněného vlákna. Při mokrém plstění se využívá schopnosti vlněného vlákna natahovat se ve vlhku a pak zase smršťovat. Při suchém plstění s pomocí plstící jehly se chuchvalec rouna propichuje.  Ovčí vlákno je na povrchu pokryto drobnými šupinkami, ty se propichováním plstící jehlou do sebe zaplétají, a rouno se tak zaplstí. Podrobný návod pro začátečníky naleznete na našem webu koralky.stoklasa.cz.

 

Technikou plstění vznikají především drobnosti, jako jsou plstěné figurky, drobné plstěné náušnice a často se plstících schopností vlny využívá při dotváření ozdobných detailů. Rounem se zdobí kabelky či flísové oblečení.

Díky schopnosti ovčí vlny výborně přijímat barvu je rouno nesmírně populární i při výrobě obrazů a tapisérií.  Výtvarník klade jednotlivé vrstvy rouna přes sebe a následně se plstící jehlou zpevňují plstěním nebo prošívají na stroji.

 

V e-shopu stoklasa naleznete vše potřebnék pro ty, kdo plstění chtěli vyzkoušet.  Pro začátek určitě doporučujeme sady na plstění, stojí jen pár korun a obsahují rouno, plstící jehly a podložku pro plstění.  Na koralky.stoklasa.cz naleznete postupy jak plstit, které jsou určeny začátečníkům. I návody na výrobu plstěných náušnic a broží.  Pokud chcete plstit do textilu, máme pro vás návod také.

 

Plsť aneb filc

Vedle ovčího rouna bychom neměli zapomínat na plsť, což není nic jiného než pečlivě valchované pláty v nejrůznějších barvách, které znáte pod názvem plsť či filc.  Předností filcu je schopnost zachovat tvar, do kterého byl vytvarován za působení tepla a páry, což je neocenitelná vlastnost například  při výrobě klobouků.

 

Ale filc je báječný materiál pro výtvarničení.  Svého času jsme na facebookové stránce webu koralky.stoklasa.cz uspořádali  soutěž S plstí. Sešly se nám úžasné nápady, posuďte sami.  Filc je totiž k dostání v různých barvách, nijak se netřepí, takže jej stačí jen nastříhat, lepit, vrstvit či prošívat.  Pokud se věnujete korálkové výšivce, pravděpodobně používáte filc jako podklad pro vyšívání.

I filcové pláty ve velikosti přibližně A4 naleznete na e-shopu v různých tloušťkách. V nabídce máme i samolepicí variantu, kterou doporučujeme využívat pro scrapbooking  a paní učitelky ve školkách a školách určitě také vědí, jak se s barevnými pláty plsti dětem výborně tvoří.

 

Zdroje fotografií

http://koralky.stoklasa.cz

http://www.liveinternet.ru/users/koloboka/post263157773/

http://womans-hobby.ru/felting/pejzazh-berezy/

http://www.flickr.com/photos/nushkie

http://www.2do2go.ru/msk/events/9661/master-klass-valyanie-cvetka-dlya-novichkov

http://home-sweet.ru/archives/23141

Diskuze:

Vkládat příspěvky mohou jen přihlášení uživatelé.
karty karty karty PayU
Facebook Youtube Pinterest Instagram
© Stoklasa textilní galanterie s.r.o. 2024.