Autor Richard Gilík
„Vše co žije, žije ve světle. Vše, co existuje, vyzařuje světlo," napsal Paracelsus. Ve svém každodenním životě si ani neuvědomujeme, jak je svět, ve kterém žijeme, barevný a jak nás barvy ovlivňují.
Barvy, to je úsměv přírody, se kterým se setkáváme pořád a všude. Barvy jsou ale také energie, které významně ovlivňují náš život.
Barvy jsou rozličnými formami bílého světla, které v sobě sjednocuje všech sedm barev duhy: červenou - oranžovou - žlutou - zelenou - modrou - indigovou - fialovou.
Každá forma života je závislá na světle, a tím současně také na ohromné energii barev, které hluboce ovlivňují naše myšlení a city. Energetické záření barev v nás vyvolává pocity, které jsou rovnoměrně přijímány tělem, duchem a duší a které mohou zásadním způsobem ovlivnit naše tělesné a duševní blaho. Barevná energie umožňuje dosáhnout pozitivních změn na tělesné i psychické úrovni a může rozhodně zlepšit celkový zdravotní stav, protože naše tělo potřebuje vyvážený energetický potenciál.
Sedm barevných paprsků slunečního spektra v sobě zahrnují zcela specifické energie a léčivé vlastnosti, které jsou schopny vytvořit rovnováhu v našem energetickém systému.
O objev tohoto duhového pásu se zasloužil Isaac Newton, kterému se pomocí skleněného hranolu podařilo rozložit bílé světlo na sedm spektrálních barev: „Dopadne-li světlo na prizma, objeví se v barvách duhy, a necháme-li tyto barvy opět dopadnout na protistojící hranol, spojí se znovu do bílého světla."
Dalším velikánem, který se zabýval barvami, byl Goethe, který došel k poznatku, že existuje úzká souvislost mezi barvami a pocity. Podle Goetha člověk musí barvy prožít, aby měl pojem o jejich velké hodnotě a síle. Pro něj byly barvy svědectvím vyššího světa.
Vytvořil poučku, která říká, že základem musí být jen 3 barvy, červená, modrá a žlutá, aby jejich smícháním vznikly všechny ostatní barvy:
Červená a žlutá dává oranžovou,
Žlutá a modrá dává zelenou,
Modrá a červená dává fialovou.
Podle pocitů, které člověk získá při pohledu na barvy, vznikly tři „teplé" a tři „studené" barvy - červená, oranžová a žlutá jsou „teplé" barvy. Zelená, modrá a fialová jsou „studené" barvy.
Tři základní barvy mají za své protějšky tři komplementární barvy:
Zelená je doplňková barva k červené,
Oranžová je doplňková barva k modré,
Fialová je doplňková barva ke žluté.
Barva indigová zaujímá zvláštní místo, protože leží ve středu barevného spektra a zobrazuje tak „srdce" ostatních šesti barev, ze kterých je indigo složeno, jednou šestinou z každé barvy.
Ale všechny tyto barvy se dají převést na společný základ, protože všechny lze odvodit ze tří základních barev, z červené, žluté a modré.
Takže si na závěr zopakujme, co už víme o barvách:
Červená, žlutá, modrá = primární barvy
Oranžová, zelená, fialová = sekundární barvy neboli smíšené barvy 1. řádu
Červená-zelená, oranžová-modrá, žlutá-fialová = komplementární barvy
Červená, oranžová, žlutá = „teplé" barvy.
Zelená, modrá, fialová = „studené" barvy.
Červená + oranžová + žlutá + zelená + modrá + fialová = indigo.
Zakončeme dnešní článek citátem S. Sudermanna: „Své denní kvantum slunečního jasu si musíš denně sám vysloužit." Takže se trochu snažme a studujme barvy i s jejich odstíny, aby náš pohled na svět byl ještě barevnější.
Existují volně dostupné generátory barevných schémat, využívají je nejen webdesignéři, ale i autoři bižuterie. Zde vidíte, jak uplatnění znalosti schemat využili autoři bižuterie. My jsme si obrázky vypůjčili z tohoto webu www.beading-design-jewelry.com Naleznete zde příklady uplatnění všech typů schémat v jednotlivých špercích.
TERNO pro každého návrháře
A toto je nejnovější, třetí verze generátoru schémat v on-line verzi. Zde naleznete její popis (v českém jazyce).