Zákaznická linka (+420) 228 229 395
Po - Ne: 8:00 - 20:00 Napište nám
www.stoklasa.cz
Galanterie Stoklasa - velkoobchod
Průmyslová 13, 747 23 Bolatice
tel: 228 229 395, email: eshop@stoklasa.cz

Návod na náramky přátelství z bavlnek

19.5.2023 | Eva Janečková | Zhlédnuto: 12484x
Objevte svou kreativitu a naučte se tvořit náramky přátelství, které budou vyjadřovat vaše jedinečné vazby a posílí přátelství mezi vámi a vašimi nejbližšími. V článku si ukážeme různé způsoby výroby.

Náramky přátelství z bavlnky jsou oblíbený módní doplňek, který v sobě skrývá víc než jen estetickou hodnotu. Také je to jeden z největších hitů na každém táboře. Do pěti dnů uzlíkovaly náramky vždy nejméně dvě třetiny dětí. Vyzkoušejte návod na náramek přátelství s námi a máte vymyšlenou zábavnou aktivitu pro děti i dárek pro kamarády:).

*** Ukážeme si základní postup pro úplné začátečníky, ale i drobná vylepšení ***

U nás najdete vše potřebné pro tuto techniku. Vyberte si např. z bohaté nabídky vyšívacích přízí Mouline - od jednobarevných, až po ty se světelnými efekty. A pokud si nejste jisti, které barvy vybrat, tak celá sada barevných přízí je správnou volbou. Hlavně s chutí do toho, protože léty prověřená zábava nikdy nezklame!

Co je potřeba k výrobě náramku?

bavlnky - vyšívací příze, nejlépe různých barev

nůžky

spínací špendlík

 

Technika

Existují čtyři základní druhy uzlíků:

☺ Uzel vázaný vpravo

☺ Uzel vázaný vlevo

☺ Zpětný uzel vázaný vpravo

☺ Zpětný uzel vázaný vlevo

Každý uzlík se skládá ze dvou uzlíků, můžeme říct „dvojuzlík". Je velmi důležité, aby se uzlíky dobře a dostatečně utahovaly. Pokud jste úplný začátečník, je potřeba nejprve umotat několik náramků základního vzoru, kterým jsou proužky. Nejtenčí náramek lze umotat ze dvou bavlnek - vyšívací příze nebo také mouline. Lépe je však použít bavlnek více (sudý i lichý počet). Čím více použijete bavlnek a barviček, tím bude náramek pestřejší a obdivuhodnější.

Postup výroby náramku

Náramek na obrázku je z devíti bavlnek, každá bavlnka má délku 1 metr. Je to náramek, který se skládá jen ze samých uzlů vázaných vpravo. Tento náramek je poměrně tenký, při silnějších náramcích je určitě lépe ustřihnout radši bavlnky o něco delší.

KROK 1: Ustřihneme si tedy z každé barvy jednu bavlnku a svážeme je k sobě. Pozor, musíme nechat za uzlíkem ještě několik cm bavlnek, aby šel nakonec splést copánek, kvůli upevnění na ruku. A náramek si pomocí spínacího špendlíku připevníme přes uzel k podložce (třeba polštář nebo kalhoty). Bavlnky rozložíme a můžeme začít motat.

KROK 2: První nit, kterou začneme uzlovat, je modrá. To je pro nás v tuto chvíli bavlnka pracovní, ostatní jsou bavlnky spodní. Uchopíme tedy do ruky modrou (do pravé ruky) a zelenou bavlnku (do levé ruky).

KROK 3: POZOR!!! Zelenou bavlnku musíme držet napnutou a modrou bavlnkou kolem ní děláme uzlík zleva doprava, jak je znázorněno na obrázku.

Zatímco spodní bavlnku (zelenou) držíme stále napnutou, modrou bavlnkou utahujeme uzlík až dolů a tento postup ještě jednou zopakujeme. Až utáhneme i druhý uzlík, je teprve hotový celý „dvojuzlík".

KROK 4: Spodní zelenou bavlnku odložíme a místo zelené teď uchopíme hnědou a zopakujeme s ní stejný postup. Celou dobu je pracovní bavlnkou modrá.

Náramky mají vždy sklon směrem dolů. Náramky se tedy vážou směrem šikmo dolů - doprava nebo doleva. Tento sklon musíte vytvořit už první řadou. Proto je pro začátečníky první řada nejobtížnější (nenechte se jí odradit). Takže při vázání uzlíků vpravo je sklon směrem vpravo. Máme umotanou první modrou řadu. Teď se modrá stává spodní nití a pracovní nití se stává zelená.

Na tomto obrázku lze vidět povolený „dvojuzlík".

Celý postup opakujeme, až do doby kdy je náramek dostatečně dlouhý.

Vyzkoušejte také náramky podle našich oblíbených návodů

S námi to vždy zvládnete - máme pro vás podrobný návod na každý náramek krok za krokem. Který vás zaujal? Náramek šipky, pepito nebo ten nevšední?

 

    

 

Inspirační fota barevných kombinací a vzorů. Je jich skutečně nekonečně mnoho.

1. Uzel vázaný vpravo

Nejzákladnější uzel - používá se například na základní proužky. Musíme si určit, která z nití je pracovní a která spodní. V našem případě je pracovní nit červená (s tou pracujeme) a spodní nit je zelená (tu držíme napnutou). Pak již pracujeme podle grafického návodu. Uvážeme první část uzlíku, utáhneme a uvážeme druhou část uzlíku, také utáhneme. Jak je vidět v grafu, červenou hlavní nit odložíme vpravo.

2. Uzel vázaný vlevo

Pokud zvládnete tento uzel, jste již schopni umotat např. šipky. Pracovní nití je v tomto případě zase červená nit a zelená je spodní (držíme napnutou). Pracovní nití tedy uvážeme uzlík doleva kolem zelené nitě, utáhneme, poté tuto pracovní nit odložíme vpravo. Druhou část uzlíku uvážeme pracovní nití rovněž doleva a odložíme vlevo, utáhneme.

3. Zpětný uzel vázaný vlevo

Červená je opět nití pracovní a zelená spodní. Červenou pracovní nití uvážeme první část uzlíku doprava kolem zelené spodní nitě, tu pak utáhneme a odložíme vpravo. Poté umotáme druhou část uzlíku a to tak že pracovní nití umotáme smyčku doleva, utáhneme a hotovo.

4. Zpětný uzel vázaný vpravo

Stále je pracovní nití červená. Tou uvážeme kolem zelené spodní nitě uzlík doleva, utáhneme, nit odložíme vlevo. Poté pokračujeme a druhou část uzlíku uvážeme kolem zelené spodní nitě vpravo, utáhneme.

Grafické znázornění schémat pro náramky přátelství

Takové znázornění najdete na většině webových stránkách o náramcích, pokud budete plést podle schémat.

Autorkou návodu je Barbara Günterová

Diskuze:

Vkládat příspěvky mohou jen přihlášení uživatelé.
karty karty karty PayU Google Pay, Apple Pay
Facebook Youtube Pinterest Instagram
© Stoklasa textilní galanterie s.r.o. 2024.